komentárov 30

Zbrojný preukaz skupiny A – 1. časť

UPDATE: 2. časť – ako prebiehala príprava na skúšku a skúška samotná
UPDATE: 3. časť – ako prebiehala kúpa zbrane a streliva

V auguste mi v práci bolo oznámené, že by som si mal vybrať dovolenku, nakoľko mám nárok na 36 dní a ak si ich „nevyberiem“, tak mi prepadnú. Minulé leto som totiž nastúpil do novej práce a ako správny pracant a tímový hráč som nedovolenkoval, aby som sa čo najrýchlejšie všetko naučil a zapadol do kolektívu. Našporil som si tak celkom slušný počet dovolenkových dní a keďže ma nová práca baví, ani som si nejako neuvedomil, že si potrebujem aj oddýchnuť.

Teraz som doma, mám hromadu voľného času a neviem poriadne, čo s ním. Začal som teda bojovať proti nude a prokrastinácií tým, že som si urobil checklist určitých cieľov, ktoré chcem počas svojej dovolenky dosiahnuť. Sú tam maličkosti od „choď už konečne k zubárke“ po „zoskok padákom“.

Jedným z mojich cieľov je aj urobiť si zbrojný preukaz na skupinu A, teda držanie a aj nosenie zbrane. V najbližšej budúcnosti si asi zbraň kupovať nebudem, ale chcel som si urobiť aspoň ten preukaz, nech ho mám, keď ho budem potrebovať. Tiež som chcel aj okúsiť administratívnu tortúru slovenských úradov.

Na diskusných fórach som sa dočítal, aký je to problém vôbec už len podať žiadosť o zbrojný preukaz. Áčko neradi dávajú, lebo sa boja, že za chvíľu bude po Slovensku behať kopec psychopatov s nabitými pištoľami pod pazuchou… a oprávnene. Niektorým ľuďom by som do ruky nedal ani plastovú vidličku, nie to ešte pištoľ.

Nechcem ale len mleť naprázdno a teda aby ste sa niečo užitočné z tohto blogu dozvedeli, dám vám pár rád zo svojej skúsenosti a opíšem, ako to všetko prebehlo v mojom prípade.

1. Rozhodni sa, či vôbec tú zbraň chceš

Po pozretí pár amerických filmov a zahraní pár hier je normálne, že zatúžiš po tom si zastrieľať. To sa dá na normálnej strelnici aj bez Zbrojného Preukazu (ZP). Mne sa ale rovnako páči aj tá mechanická stránka veci. Páči sa mi držať ten ťažký studený kus železa v ruke, vidieť tú remeselnú precíznosť, počuť každé cvaknutie do seba presne zapadajúcich dielov a hladký a plynulý pohyb dobre namazaných súčiastok.

Som obdivovateľom mechaniky. V dnešnej dobe počítačov, mobilov a kadejakej inej solid-state jemnej elektroniky sú pre mňa mechanické zariadenia čímsi atraktívne. Asi je to tým, že môžem vidieť, ako veci skutočne fungujú. Pre mňa ideálna pištoľ je taká, z ktorej syčí para, točia sa v nej ozubené kolesá, všetko to tam cvaká, bzučí a hrkoce, ako taký malý Pražský Orloj.

Viem, že na toto práve Áčko nepotrebujem, ale súčasťou mojej povahy je, že ak už niečo robím, tak poriadne. A teda ak už zbroják, tak ten „najväčší“.

Ak si chceš kúpiť zbraň, lebo sa bojíš chodiť večer po meste, radšej sa na to vykašli. Zbytočne si narobíš ešte viac problémov.

2. Zisti si, čo to všetko obnáša

Tento článok je len o ZP, nie o samotnom vlastnení a používaní zbrane. Tam som zatiaľ ešte nedospel, preto tá „1. časť“ v nadpise. Pokračovanie ešte príde.

Pred podaním žiadosti si v prvom rade preštuduj túto stránku Ministerstva Vnútra o vydaní ZP. Je tam presne napísané, ktorá skupina na čo slúži, ako podať žiadosť a čo k tomu budeš potrebovať a ešte ďalšie veci.

3. Priprav si všetky prerekvizity

Budeš potrebovať:

1) Občiansky preukaz
2) 16,50 eur
3) Potvrdenie o zdravotnej spôsobilosti od svojho obvodného lekára (malá kartička, ktorú maj so sebou) (predok, zadok)
4) Potvrdenie o psychickej spôsobilosti od klinického psychológa (tiež malá kartička, ktorú ti asi dá, ale zober si aj ty)
5) Vyplnená Žiadosť o vydanie ZP
6) 2 fotky svojej tváre v rozmeroch 30x35mm
7) Nebyť v minulosti odsúdený za nejaký trestný čin (byť bezúhonný)

Sám som na to zabudol, ale z komentárov sa dozviete, že skúška stojí 49,50€, takže aj na to sa pripravte. Na Polícii v Ružinove sa dajú e-kolky kúpiť v automate (ak zrovna ten krám funguje) v hotovosti alebo aj kartou. Ja som ich vždy platil kartou.

4. Realita

Vyššie som to VEĽMI zjednodušil. Ak by som chcel ale byť do puntíku presný, tak sem môžem akurát skopírovať plné znenie zákona a kvôli tomu sem nikto nepôjde. Napíšem teda, ako to v skutočnom živote prebiehalo v mojom prípade.

Občiansky mám.

16,50 som si požičal od brata.

Z webu Ministerstva Vnútra som si stiahol tú Žiadosť o vydanie ZP, 2x vytlačil a vyplnil. Jednu som vyplnil ako žiadosť o Áčko, druhú o Béčko pre prípad, že by sa silou mocou vykrúcali a mne by sa nechcelo s nimi hádať. Záleží totiž od oddelenia a povahy pracovníčky za pultom, ako sa k tomu postaví. Podľa zákona by mali vašu žiadosť prijať, ak spĺňa všetky zákonné náležitosti. Lenže realita je realita.

Sú totiž 2 možnosti: buď sa s ňou hádať, argumentovať dobre nacvičenými paragrafmi a byť asertívny; alebo si spraviť Béčko, s ktorým vraj až také problémy nerobia a neskôr si ho (znova za ďalší poplatok) rozšíriť na Áčko, čo už by tiež až taký problém byť nemal.

V každom prípade je na žiadosť potrebné uviesť dôvod. Zákon konkrétne znenie tohto dôvodu neudáva, ale podľa diskusných fór sa väčšinou udáva „ochrana života a majetku“. Ja som napísal „na ochranu zdravia a života osoby a ochranu majetku“, čo je asi to isté, len mi bolo smiešne napísať to iba štyrmi slovami.

Po vytlačení a vyplnení Žiadosti o ZP som si ešte stiahol niekde z netu a 2x vytlačil Potvrdenie o zdravotnej spôsobilosti držať a nosiť strelnú zbraň (papier A4) a hurá za obvodnou doktorkou. Tá mi za 10 eur obe kópie vypísala, len pre tú srandu zmerala tlak a potvrdila, že budem určite potrebovať aj to druhé potvrdenie od klinickej psychologičky, že som psychicky v poriadku a nebudem po ulici strieľať do škôlkárov ako Leonid Francisci.

Obvolal som teda klinických psychológov v Bratislave (to si vygoogliš). Ceny za toto potvrdenie sú dosť vysoké. Dá sa to za 60 eur, ale tí boli všetci obsadení a ja som to chcel celé vybaviť v priebehu týždňa a nie čakať do decembra. Takže som išiel k takej, ktorá ma zobrala hneď na druhý deň ráno a za to si vypýtala 80 eur.

Psycho test spočíval v tom, že sme sa pol hodinku len tak rozprávali o mojej práci, o záujmoch, o vzťahoch a tak všeobecne o živote. Samozrejme ona si vo svojej hlave o mne budovala nejaký obraz, zrejme už od momentu, čo som vošiel do dverí. Potom mi dala nakresliť postavu, z čoho som bol dosť nervózny, lebo naposledy som niečo také kreslil na ZŠ. Nejako som načmáral týpka v obleku a vedľa „kulturistku“ v šatách. Nakoniec mi ešte ukazovala kartičky, kde ruky ukazovali rôzne gestá a ja som mal opísať, čo to vo mne evokuje. Thumbs-up znamená že všetko je OK, súhlas alebo potvrdenie. Zovretá päsť je vyhrážka, úder do niekoho alebo buchnutie po stole. A tak podobne.

Vraj by mi mala dať ešte nejaké doplňujúce otázky, ale že to už nebolo treba a vyhodnotila, že som spôsobilý chodiť po ulici s nabitou zbraňou. Ešte som sa pýtal, že či aj niekto cez tieto testy neprešiel a vraj áno. Ľudia s potlačovanou agresivitou, ktorí majú problém sa ovládať, by napríklad neprešli. Pri pohľade na zaťatú päsť by sa napríklad začali vyhýbať priamej odpovedi a snažili sa zamaskovať svoju agresivitu a obkecávať.

Na záver som dostal 2 kartičky, odovzdal 80 eur a dovidenia.

Nasledujúci deň som šiel na príslušný úrad podať tú žiadosť. Vyložil som všetky doklady, občiansky preukaz a fotky na jej pult. Rozhovor s policajtkou vyzeral asi takto:

PzP (policajtka za pultom): Z akého dôvodu žiadate o ZP?
Ja: Ten, ktorý som uviedol na žiadosti. Teda ochrana osoby a majetku.
PzP: To vám nestačí.
Ja: Prečo nie?
PzP: Potrebujete Živnostenský list alebo mi dajte Výpis z Obchodného Registra.
Ja: Nie som živnostník ani podnikateľ.
PzP: Musíte mať nejaký iný dôvod, aby som mohla prijať vašu žiadosť.
Ja: Prečo uvedený dôvod nie je adekvátny? Podľa zákona to stačí.
PzP: Musíte sa cítiť ohrozený. Ak sa necítite ohrozený, nemôžem vašu žiadosť prijať.
Ja: Cítim sa ohrozený. Ako to mám dokázať? Stačí vám čestné výhlásenie?
PzP: Mmm. A to Potvrdenie o zdravotnej spôsobilosti nie je dobré.
Ja: Čo je na tom zlé? To som si stiahol z internetu ako hotové tlačivo.
PzP: To nemôže byť na A4. Musí to byť taká istá kartička ako aj od psychológa. (v tomto momente mi tú kartičku sama bez požiadania vytlačila)
Ja: Dobre tak ja si to dám znova potvrdiť u obvodnej a zastavím sa zajtra.

Zobral som si saky-paky a išiel k obvodnej, tam som si dal kartičku znova potvrdiť, vystrihol, zlepil opačné strany k sebe (aby to aj vyzeralo ako kartička a nie len predok a zadok vytlačený na jednej A4 strane). Ešte som si vo Worde napísal svoje čestné vyhlásenie o tom, ako sa cítim ohrozený, keďže už som bol v minulosti lúpežne prepadnutý pod hrozbou použitia zbrane (vyskakovačka), fyzicky napadnutý na ulici a dokonca mi raz bolo hrozené smrťou (hodenie do Dunaja pri prechádzke cez Nový Most). Všetko pravda a zadokumentované niekde v šuflíku na Polícii.

V piatok doobeda som sa vrátil na úrad, sedela tam tá istá policajtka. Tento krát bez akéhokoľvek pindania odomňa zobrala papiere, fotky, občiansky, peniaze a čestné vyhlásenie. Niečo niekam napísala, niečo naťukala do PC, vypýtala si telefónne číslo a ešte sa ma spýtala, či sa zdržiavam na adrese svojho bydliska a že termín skúšky mi oznámia. Dovidenia. Za 5 minút som bol vonku.

Momentálne čakám na telefonát alebo SMSku o tom, kedy a kam sa mám dostaviť na skúšku. Vraj je možné, že si medzičasom budú overovať na udanej adrese u susedov, či nie som narkoman, alkoholik atp.

Neskôr príde časť druhá o priebehu a výsledku skúšky. No a nakoniec, až si kúpim zbraň, tak časť tretia.

Na záver ešte toľko, že od samej radosti, že sa to zatiaľ vyvíja dobrým smerom, sme s bratom išli do Dúbravky na strelnicu. Musím pochváliť prístup pána za pultom. Veľmi príjemný pohodový prístup, všetko nám ako úplným neschopákom vysvetlil, ukázal, poradil. Pri strieľaní len zdiaľky dával pozor, aby sme sa nepozabíjali a ak sme niečo robili zle, hneď nás upozornil. Ale inak sme mohli skúšať čo sme chceli – streľba jednou rukou, „side grip“ (zbraň bokom), dve zbrane naraz. Kotrmelce a podobné úchylárny z amerických filmov už sme si ale odpustili. 50 nábojov za 41 eur nie je lacný špás, ale stál za to. Odporúčam vyskúšať, rozhodne to nie je ako staré kapslovky.

IMG_5538UPDATE: 2. časť – ako prebiehala príprava na skúšku a skúška samotná
UPDATE: 3. časť – ako prebiehala kúpa zbrane a strelivaAhoj, bude aj 2. cast? Velmi by ma zaujimalo ako to potom dopadlo.

Michal - 11.2.2014 o 15:43

Odpovedať

clovece, pekne komplikovane. ja sa tiez idem o to pokusat. som zvedavy na druhu cast. drzim palce.

roman - 13.2.2014 o 23:35

Odpovedať

Na druhej casti sa uz pracuje. Nemal som na blog v poslednej dobe moc casu, ale uz sa k tomu hecujem. Diky za povzbudenie.

Breadfan - 15.2.2014 o 16:33

Odpovedať

aj ja ta povzbudzujem, napis pokracovanie! 🙂

Marek - 13.3.2014 o 17:02

Odpovedať

ahoj skusis napisat ako to dopadlo na skuskach…ako si sa na skusky pripravil…z akych knih si sa ucil ….kolko otazok bolo na skuskach …akou formou to prebiehalo …kolko clenov mala skusobna komisia atd popis nieco o tom

fezo - 16.3.2014 o 06:13

Odpovedať

@fezo: Presne to je rozpisane v druhej casti, ktora uz nejaky cas je zverejnena 😉

Breadfan - 16.3.2014 o 10:39

Odpovedať

Zdravim.Ja idem na skusku na zbarojak teraz vo stvrtok 24.04.2014 Robim na sk. A,C Potom tu aj ja pridam ako to vsetko prebiehalo od napadu az po realizaciu

Peto BJ - 20.4.2014 o 07:36

Odpovedať

Konci mi A,C,F a vravia ze vsetko mi daju len A mi zmenia na B

andyozzy - 5.5.2014 o 17:39

Odpovedať

Servus ,ja mam A-cko uz 11-ty rok,teraz v lete som to po 10tich rokoch predlzoval,som vojak,prave som sa vratil z Afganistanu,strielanie ma bavi-presiel som kopec psychotestami vo vojenskych nemocniciach,sluzim 15ty rok v ozbrojenych silach a pri predlzovacke som sa musel podrobit podla noveho zakona psychotestom-ta psychologicka sa nevedale vynacudovat,ze preco chcem zbran….nechapala to…..tak jej vravim,ze som uz 15 rokov denne so zbranami a nie len trapnymi pistolkami strielam…..takze zalezi aj na ludoch ako vnimaju zbrane,jeden psycholog nemrkne ani okom a da papier aj bez testov a druhy vas bude zmykat ako mna dve hodiny testami a potom sa bude cudovat ze nosit pri sebe zbran je bezna vec.

Hari - 7.2.2015 o 19:27

Odpovedať

To co hovori je pravda.Aj ja som to absolvoval.

Roman - 8.2.2015 o 15:27

Odpovedať

Hello, vsade nachazdam len zakony a vydanie ZP. ale kde sa to školí? kto ma vyskoli? kolko to stoji? ak viete, poradte pls konkretne miesto, cislo na cloveka …citim sa ohrozena…

Lilith - 14.6.2015 o 21:20

Odpovedať

nie neda sa na slovensku ani na strelnici strielat bes zbrojneho preukazu. inac je to v cechach kde to mozne je. keby to bolo mozne i na slevsku neprmyslam nad zbrojnym a vlastnenie zbrane. bol som na slovenskej strelnici a info z netu a cesky kamarat kludne chodi strielat bes zbrojneho.

igor - 16.8.2015 o 16:18

Odpovedať

@igor: Ja som chodil bez zbrojneho preukazu strielat napriklad sem: http://www.tatstrelnica.sk/

A k tej cene, mas to ako jazdit taxikom alebo si kupit vlastne auto. Rozhodnutie je na tebe, co sa ti viac oplati.

Breadfan - 17.8.2015 o 13:06

Odpovedať

Strelba bokom? Strelba z dvoch zbraní naraz? Jebe ti to? Takto by si si u nas na strelnici nezastrielal! Stal sa u nás smrtelný úraz pri strelbe z dvoch zbraní súčasne. To je zakázané a hovadina! Kolko máš rokov 18? Alebo 21?

?

Kalty - 16.9.2015 o 20:38

Odpovedať

@igor: igor bez problemou mvozes strielat na strelnici aj ked nemas zbrojny preukaz

Pavol Novak - 26.9.2015 o 01:19

Odpovedať

Somariny,strielajte kde chcete.

ultimate - 17.10.2015 o 16:56

Odpovedať

Prečo by si nemohol zastrieľať z dvoch zbraní naraz?? Ved čo maš potom z toho života?? Samozrejme na strelnici a s nejakých IQ doprovodom čo sa vyzná. Hlavne treba mieriť stále smerom na terče. A ked sem príde Ukrajina nebudeš aspoň polhodinu skúmať ako sa používa samopal keď ti budú nad hlavami svišťať guľky. Tú vojenčinu nemali zrušiť malo to svoj význam, ale samozrejme nie na 2 roky )))

Milan - 11.12.2015 o 07:12

Odpovedať

Dobry den. Vie mi prosim niekto poradit ci je moznost ziskat zbrojny preukaz,ak mam zaznam za bitku v odpise z registra? Mal by som zaujem o pracu v SBS a so zbrojakom je to lepsie platene.Dakujem pekne.

Jenky - 2.1.2016 o 13:51

Odpovedať

isto ta chcela vidiet este rad pani officierka

jurky - 30.3.2016 o 04:19

Odpovedať

Ja by som sa chcel spytat či niekto nevie ako je to keby človek chcel mat samopal ?to stači tiež Ačko či ktomu su ešte nejake povinnosti ??

Tibor - 12.4.2016 o 00:37

Odpovedať

Ak pod samopalom myslíš samočinnú(automatickú) zbraň kat A (zakázané zbrane) tak potrebuješ ZP a povolenie od ministerstva vnútra ktoré ti zrejme nedajú ak na to fakt nemáš dôvod alebo známosti.
Ak pod samopalom myslíš zbraň čo sa podobá na „útočné“ pušky napr vz.58, ak47, … tak na samonabijaciu verziu potrebuješ zbrojný preukaz kat E.

vit - 22.6.2016 o 06:22

Odpovedať

kto bol v poslednych dvoch rokoch uznany vinnym z priestupku na useku zbrani a streliva a bola mu ulozena pokuta nad 99,50 € alebo mu bol z tohto dovodu v poslednych dvoch rokoch odnaty zbrojny preukaz,

Hosting Deutschland - 4.7.2016 o 19:09

Odpovedať

No chlapi pekne len si uvedomte ze zbrojak stoji dost lova sused mal toho pozehnane a vzdal sa toho teras mu staci flobka inak drzim palce a vela uspechov z psichotestami

samik - 20.11.2016 o 13:35

Odpovedať

Strelba dvoma zbranami napr deviatkou by som chcel videt ktori zamesnanec alebo istruktor strelbi byvam to dovolil

samik - 20.11.2016 o 13:40

Odpovedať

Na inom fóre som našiel jednoduchý a elegantný tip, ako získať ZP kategórie A, aj keď Vám je policajt ochotný schváliť len kategóriu B.
CITUJEM: ! Akonáhle vám policajt pri podávaní žiadosti povie, že na skupinu A nemáte nárok (boli dokonca aj prípady, že žiadateľ si podal žiadosť na skupinu A, spravil skúšku ale policajt mu povedal, že mu dá aj tak len skupinu B alebo nič) pokorne si podajte žiadosť o skupinu B zbrojného preukazu. Ako náhle spravíte skúšku a budete „B-čko držať v ruke“ tak si podajte žiadosť o rozšírenie zbrojného preukazu podľa § 22:

„Rozšírenie zbrojného preukazu
Policajný útvar, ktorý vydal zbrojný preukaz, vyznačí ďalšiu skupinu v zbrojnom preukaze na základe písomnej žiadosti, ak žiadateľ spĺňa podmienky ustanovené týmto zákonom na vydanie tejto skupiny zbrojného preukazu.“

Ako je vidieť ani v paragrafe § 22 ani v celom ostatnom zákone č. 190/2003 Z.z. nie je nič, čo by požadovalo „vážnejšie dôvody“ pre vydanie skupiny A zbrojného preukazu pred vydaním skupiny B zbrojného preukazu

Jozef - 2.1.2017 o 09:05

Odpovedať

Zdravim zaujimalo by ma ci sa mi podarí ziskat zbrojný preukas ked som mladistvy spacha trestny cin lahke ublizenie na zdravý so zbranou a to bolo pred trinastimi rokmy

Milan - 5.3.2017 o 15:52

Odpovedať

Vzhľadom k tomu, že mi tento blog celkom pomohol, tak by som chcel popísať moju cestu k podaniu žiadosti o ZP (skupiny A,E,F):

1) zo stránky ministerstva http://www.minv.sk/?zbrane-a-strelivo – stiahnutie žiadosti

2) zdravotná a psychická spôsobilosť – tu je už trochu viac byrokracie – najprv ku psychológovi
– ale je potrebné mať od všeobecného lekára vypísaný „Výpis zo všeobecnej zdravotnej dokumentácie“ – tlačivo stiahnuť z netu – za to som neplatil nič
– u psychológa psychologický posudok – trvalo 1,5 hod – stálo ma to 50€ – dostanete 2x kartičky o psychickej spôsobilosti (jednu pre seba, druhá pre PZ)
– s kartičkou psychickej spôsobilosti ísť ku všeobecnému a ten vám urobí zdravotný posudok – 1x kartička o zdravotnej spôsobilosti – stálo ma 30€
– kartičky som si pre istotu kúpil v ševt papierníctvo – ale nepotreboval som ich, psychológ aj všeobecný ich mali

3) pre skupinu E je potrebné členstvo v športovom streleckom klube – členské ma stálo 30€ (na rok). Je potrebné si vypýtať potvrdenie od vedenia klubu (dali mi vytlačenú A4).
– policajti sa s nimi väčšinou poznajú, takže ak to nie je nejaká nová organizácia tak s tým nie sú problémy.

4) pre skupinu F je potrebné predložiť aj Záznamovú knihu držiteľa skupiny F zbrojného preukazu alebo skupiny G zbrojnej licencie (záznamová kniha č.10) – to som nemal, ale povedala mi, kde ju zoženiem. Stálo ma 3€.

5) nakoľko som k žiadosti o skupinu A pristúpil zodpovedne, tak som do žiadosti v časti odôvodnenie napísal klasické definície (ochrana osoby a majetku) ale taktiež
som tam dal, že podrobnejšie je to v prílohe. Do prílohy som rozpísal moje dôvody prečo chcem A, ale taktiež aj E a F.

6) doplnil som to ešte podpísaným čestným vyhlásením o pravdivosti predložených údajov v prílohe (stiahnuť z netu).

7) 2x foto – 3×3,5 – stálo ma 5€

8) kolok 16,50€ k žiadosti o vydanie ZP

9) kolok pre odbornú skúšku až keď budem robiť skúšku – 49,50€

Čo sa týka skúšky, tak mi bolo povedané, že sú tam tie isté otázky, ktoré sú uvedené v knihe od Jozefa Majoroša, Renáty Majorošovej (aktuálne – oranžová kniha).
Ja sa ale pre istotu naučím trochu viac, aby som vedel, o čom vlastne rozprávam, resp. už som pripravený/naučený a je to úplne iné keď viem, o čom sa policajti so mnou pri podávaní žiadosti rozprávajú.

Čakanie na skúšku niekoľko týždňov – kvôli preverovaniu zo strany SIS, NBÚ a PZ. Inak by som išiel na prvý voľný termín.

Taktiež sa vraj môžem zastaviť v týždni pred skúškou a ukážu mi manipuláciu so zbraňou, ktorá bude na skúške.

Celkom som bol prekvapený, že tam boli normálni ľudia a nie nejakí šialenci. Strávil som tam asi 10 min a to mi vedúci vysvetľoval ako je to v skutočnosti s
nutnou obranou a krajnou núdzou a oprávneným použitím zbrane a aby som si dával super pozor, lebo zákony ochraňujú zločincov a keď sa do toho obuje nejaký aktívny prokurátor alebo právnik, tak človek ľahko skončí v base ak to zle vyhodnotí.

Peter - 22.3.2017 o 17:09

Odpovedať

Super komentár. Ďakujem 🙂

Breadfan - 22.3.2017 o 17:23

Odpovedať

Takže po viac ako mesiaci som konečne absolvoval odbornú skúšku na vydanie ZP. Podelím sa so skúsenosťami, lebo podrobnejší priebeh skúšky na internete nie je zdokumentovaný.

Na skúšku je potrebné priniesť predvolanie, ktoré vám zašlú poštou, občiansky preukaz a kolok v hodnote 49,50€. Kolok som si kúpil v týždni predtým, keď som si bol vyskúšať manipuláciu so zbraňou. Má platnosť 1 mesiac a nemusel som tam stresovať tak ako ostatní uchádzači.

Komisia pozostávala z 2 policajtov a prokurátora, lekár tam nebol. Na začiatku zobrali 3 ľudí a keď prvý skončil a odišiel, tak zobrali dnu ďalšieho, ktorý sa mohol pripravovať.

Na prípravu je 30 minút. Ale v takejto situácii to pôsobí dosť rušivo, keď vám tam niekto rozpráva. Na druhej strane, môže rozprávať niečo podobné, čo vám môže pomôcť, takže záleží od človeka, či mu to vadí.

Čo sa týka otázok, tak som dostal na výber z viac obálok. Jednu som si vytiahol, policajt potom zo samotnej obálky vytiahol konkrétne otázky – každý okruh na samostatnom kúsku papiera a mohol som sa pripravovať. Všetky otázky, aj ich očíslovanie sú naozaj tak, ako v knihe od Jozefa Majoroša, Renáty Majorošovej.
Otázky ktoré som dostal: A-8, B1.-19, B2.-7, B3.-10, B4.-7, C-18, D-10, E-9. Pred odpoveďou musíte vždy prečítať číslo otázky a samotnú otázku (to mi v skutočnosti trvalo dlhšie ako celá moja odpoveď).

A-8 je otázka, ktorú asi nikto nechce dostať, konkrétne kto sa nepovažuje za bezúhonnú osobu. Je tam toho kopec, ale je potrebné uvedomiť si jednu vec – tie nároky na odpovedajúcich naozaj nie sú veľké. Ja som povedal začiatok so zahladením a potom som ich vymenoval asi 2/3 a keď som povedal a ďalšie tak sa začali smiať. A potom už bolo všetko ok, videli že som naučený. Oni naozaj čakajú, že tam človek vypotí zo seba možno 3-5 tých trestných činov. A potom ešte nezabudnúť na druhý odsek v tomto paragrafe, aj keď to ich už ani nezaujímalo.

Pri B1-19 stačí iba povedať, že spáchal trestný čin – to by možno aj uznali, ale iba tipujem. Ja som to povedal tak, ako je to v knihe okrem uvedenia presného čísla paragrafu – to naozaj nikto nechce.

B3-10 – tak isto, stačí iba, že sa dopustil priestupku a povedať prečo. Žiadne paragrafy zo zákona o zbraniach a strelive nie je potrebné povedať.

C-18 – povedal som, čo je paintbalová a čo je narkotizačná zbraň, potom sa ma iba opýtal, kedy by bola plynová zbraň v kategórii C, začal som potom odpovedať aj zvyšok a povedal, že ok nech idem na ďalšiu otázku.

D-10 – poranenie brucha – povedal som ako je to v knihe v odpovedi. Zvyšok už ich nezaujímal.

E-9 – bezpečnostná prehliadka zbrane – naozaj som v podstate iba vybil zbraň (predtým ju policajt nabil), skontroloval nábojovú komoru, rana istoty a koniec.

Čo je dôležité:
– manipulácia so zbraňou. Dostanete určený priestor a smer, kde sú terče na strelnici. Ak sa otočíte so zbraňou na niekoho z komisie, alebo pripravujúcich sa alebo obrátite zbraň proti sebe tak ste vonku a nikoho nezaujíma, že ste teoretickú časť zodpovedali bez problémov. (aj pri odkladaní zbrane späť na miesto!) Rovnako tak prst na spúšti – ak by vás museli stále napomínať, aby ste ho tam nemali, tak môžete mať problém. Vybitie zbrane – super dôležité – vytiahnuť zásobník, vyhodiť náboj z nábojovej komory, a ranu istoty v smere terčov (v závislosti od otázky aj kontrola nábojovej komory pred ranou istoty). Ak na vás rozprávajú, a museli by ste sa otočiť, tak iba hlavu, zbraň musí bezpodmienečne mieriť v smere terčov. Na nácvik držania zbrane v smere nepotrebujete zbraň, môžete si to cvičiť aj doma, stačí zobrať knihu alebo pero, povedať si, kde sú
terče a držať to tam. Potom už záleží iba na predstavivosti, aké situácie si vymyslíte.

– nutná obrana, krajná núdza. Ja som tieto otázky nemal, a ani ma s tým neotravovali. Ale na začiatku pred skúškou povedal všetkým, že kto to nevie, tak nech tam ani nejde. Neviem povedať, či sa to pýtajú aj mimo obsahu danej otázky, na ktorú odpovedáte. Ak máte čas, tak si to napíšte na papier, ak sa vás to opýtajú, iba prečítajte.

Čo by som odporučil:
– využiť písomnú prípravu. Aj keď sa cítite sebaisto, tak je 100-krát lepšie mať to napísané. Taktiež manipulácia so zbraňou – vzhľadom k tomu, že je to ako otázka, tak si to môžete rozpísať a predtým ako idete na miesto, kde je zbraň, si to iba narýchlo prečítať. Tým pádom ak ste nejako rozhodený z predchádzajúcich otázok, tak sa psychicky sústredíte iba na to, čo ste prečítali.

– skúsiť si písať odpovede v rámci seba-testovania. Ja som sa na to vykašľal, ale predpokladal som, že budem mať problém, ktorý naozaj nastal. Po x-rokoch, čo používam klávesnicu na písanie, som zabudol rýchlo písať rukou. Stálo ma to zbytočný čas a myslím, že by to po mne už nikto iný neprečítal – nehovoriac o chybách a podobne. Zbytočný stres.

– naučiť sa celý zákon o zbraniach a strelive, resp. to čo nie je na skúške (aj keď prečítať by ste si ho mali celý aspoň 2x). Na skúške okrem jednej malej podotázky nie je nič o strelnici a ani zbrojná licencia tam nie je. Ak sa budete učiť iba odpovede na otázky, tak nebudete vedieť ani súvislosti, ktoré v otázkach nie sú. Ale to odporúčam, len ak chcete byť zodpovedným držiteľom ZP. Pri odpovedaní na otázky to nehrá rolu.

– porovnať si odpovede so znením zákona – v oranžovej knihe sú niektoré odpovede nesprávne alebo chybne, hlavne čo sa týka porušenia povinnosti zákona o zbraniach a strelive a tiež spoľahlivosť je v zákone v jednej časti inak ako v odpovediach. Neviem, či sa na to vykašľali, ale je potrebné si na to dávať pozor a nie sa to iba slepo učiť.

– keď vidia, že ste pripravený, tak sa ku vám správajú lepšie, ako keď vám musia pomáhať, nehovoriac o tom, že ich to môže prestať baviť a pošlú vás na opakovanú skúšku. Na druhej strane, predo mnou odpovedal chalan, ktorý tú knihu možno 2 krát prečítal a nejako sa učil, ale hovoril častokrát nezmysly, pomotané z iných paragrafov a pod. Aj tak prešiel. Nehovoriac, že mu pomáhali. Ja osobne by som ho vyhodil. Ešte aj so zbraňou sa pootočil, ale zastavili ho skôr, než to mohol zbabrať celé. Záleží od konkrétneho policajného útvaru a policajtov – niekde sú menej prísni a inde viac. Tomu, kto sa to poriadne naučí, to môže byť jedno. (ako mne)

Zbrojný preukaz sme dostali ešte v rovnaký deň, ale až za niekoľko hodín. Nebolo to na počkanie. Takže už si iba kúpim skriňu na zbrane, vybavím nákupné povolenie a môžem sa učiť manipulovať so zbraňou naozaj a potom za mesiac možno pôjdem strieľať.

Peter - 2.5.2017 o 18:07

Odpovedať

Super komentár, ďakujem!

Breadfan - 2.5.2017 o 18:32

Odpovedať

Pridať komentár

Diskusia je striktne moderovaná. Píšte len k veci a podľa možností inteligentne. Ak chcete kritizovať, buďťe konštruktívni. Komentáre typu "lol", flamewar, vulgarizmy a off-topic sem nepatria a budú zmazané.

Tvoje meno:

Sem napíš niečo inteligentné: