komentáre 2

Mgr. Viliam

Nedá mi nepochváliť sa. Po mnohých rokoch štúdia na gymnáziu a vysokej škole, po nespočetných skúškach, nociach prebdených nad skriptami a poznámkami, po litroch Red Bullu a po kvantách adrenalínu, stresu a črevných nepokojov sa mi podarilo prebojovať sa až na koniec všetkého toho frmolu.

Celá táto cesta študentským životom sa začala rysovať na gympli, kde do mňa tlačili všetko možné od franiny, cez históriu, literatúru, prírodné vedy a informatiku až po obligátnu telesnú výchovu a celkom zábavné spoločenské tance. Pamätám si, ako nás už od prvého ročníka strašili maturitami.

Dnes to isté zažívam znova s mojim bratom, ktorý práve v týchto dňoch maturuje. Keby ste sa mňa v deň mojich maturít spýtali, ako si predstavujem svoju budúcnosť, povedal by som vám jasne a isto: „neviem“. Pre vysokú školu som sa rozhodol až po tom, čo ma prijali na tri rôzne. Celá voľba nakoniec spočívala v tom, či to budú počítače alebo management.

Nakoniec to vyhral management, pretože na FIITke ma chceli ohúriť memorovaním a kvantami teórie. Na FM UK zase ponúkali školu hrou, menej početný ročník a franinu. Navyše predstava presedenia celého môjho života za compom mi práve dvakrát nevonia, napriek tomu, že mám počítače rád (ale počítače zrejme nemajú rady mňa).

Niekedy to bola sranda, niekedy napätie a k tomu všetkému aj určitá dávka šťastia a náhody. Vtedy sa to vlieklo ako slimák, deň za dňom a hodina za hodinou. Keď sa na to ale teraz pozriem spätne, ubehlo to ako voda a ja si konečne môžem zagratulovať k úspešnému ukončeniu školy.

Dnes sa môžem skromne popýšiť titulom magistra z oblasti managementu (presnejšie manažérske informačné systémy, čiže predsa len sú v tom nejaké počítače) a posledná otázka, na ktorú ešte musím nájsť odpoveď, je: „Čo bude ďalej?“ Tvorba web stránok ma síce stále baví, ale chcem si nájsť nejaké trvalé zamestnanie, v ktorom by som sa mohol rozvíjať po všetkých profesionálnych stránkach. Láka ma kariéra v oblasti IT consultingu, kde by som zúžitkoval všetky svoje nadobudnuté znalosti a skúsenosti. Snáď sa zadarí.

Ospravedlňujem sa všetkým čitateľom za moju dlhú odmlku. Snažil som sa čo najviac času venovať učeniu na štátnice a písaniu diplomovky. Články o webe museli počas posledných dvoch mesiacov ustúpiť do úzadia, aby som sa nemusel učiť všetko na poslednú chvíľu (ako je to u mňa väčšinou zvykom). Našťastie ma ale zastúpil Leonid, ktorému sa chcem týmto poďakovať za to, že tu to udržiaval pri živote.

Sľuboval som, že budem prispievať článkami, ktoré budú mať nejakú užitočnú a informačnú hodnotu a že okrem toho dám do pléna nejaké svoje výtvory, ktoré budete môcť použiť na svoje vlastné web-projekty. Či už to bude nejaká grafika (napr. ikonky, smajlíci, tlačítka, logá a pod.) alebo hotové šablóny (do rôznych CMS), budem sa snažiť vrátiť nejakým spôsobom komunite to, čo dala ona mne, keď som sa zaúčal remeslu web dizajnu.

Ako sa mi to ale bude dariť je otázne, nakoľko sa teraz obzerám po nejakom zamestnaní, chodím na všetky možné pohovory a skúmam možnosti, ktoré mi svet vysokoškolsky vzdelaných absolventov ponúka. Koľko času mi na tento môj koníček ostane ešte neviem.

S niečím užitočným by som sa ale predsa len chcel podeliť už teraz. Inšpirovala ma k tomu faktúra za môj web, ktorá mi prišla pred pár dňami. Ak mám byť úprimný, tak veeeľmi pochybujem o tom, že ju uhradím. Mám totiž silné nutkanie zmeniť poskytovateľa webhostingu…a keďže od nich s najväčšou pravdepodobnosťou čoskoro odídem, tak prečo na nich poriadne nenakydať?

Jedná sa o firmu Datacentre s.r.o. sídliacu v Senici a fungujúcu na doméne datacentre.sk. Nezriaďujte si u nich webhosting. Sú to samí neschopní a neprofesionálni amatéri, z ktorých budete mať len stresy a zvýšenú hladinu všetkých možných škodlivých látok v krvi.

Jedným z problémov, ktoré vás čakajú, sú takmer pravidelné výpadky, niekedy v rozmedzí pár minút, inokedy pár hodín. Ak máte v pláne prevádzkovať web s vysokou návštevnosťou, vyhnite sa im oblúkom. Ja mám často problémy dostať sa do mailu (cez mobil to nefunguje vôbec) a keď čokoľvek zlyhá, zabudnite na nejakú technickú podporu, napriek tomu, že na ňu máte nárok.

Pokiaľ sa mi vôbec podarilo na niekoho nakontaktovať, tak to bol väčšinou nejaký veľmi neochotný laik, ktorého pracovnou náplňou bolo presvedčiť ma, že chyba je u mňa. Ten istý človek sa asi stará aj o administráciu ich serverov, pretože ako inak by bolo možné, že si len tak svojvoľne a bez akéhokoľvek upozornenia zmenia konfiguráciu nejakého dôležitého parametru, dôsledkom čoho vám zrazu prestanú chodiť maily bez toho, aby ste o tom čo i len tušili. Až keď vám začnú vyvolávať nervózni zákazníci zistíte, že niečo nie je v poriadku a musíte sa obrátiť na už spomínanú technickú podporu.

Tiež mi absolútne nie je jasné, akým spôsobom vystavujú faktúry. Tie mi chodia už mesiac pred skončením predchádzajúceho predplateného ročného obdobia (pre istotu v ôsmich rovnakých exemplároch na ten istý mail) a doba ich splatnosti je len 5 dní, čo je podľa mňa nezvyčajne málo vzhľadom na to, že ďalšie ročné obdobie  začína až o mesiac (ak nie ešte neskôr). Spôsob stanovovania ceny za webhosting je tiež veľmi záhadný. Cena sa určuje podľa akýchsi jednotiek (nie sú to mesiace, dni ani týždne) a každý rok je iná – a vyššia.

Pochybujem ale, že tento môj preslov niekomu z vás nejako pomohol, a tak vám poradím aj zopár (ale naozaj len zopár) firiem, ktoré sú vhodnými kandidátmi pre presun môjho webu.

V prvom rade firma WebHouse s.r.o fungujúca na doméne superwebhosting.sk, s ktorou mám osobne veľmi dobré skúsenosti. Je síce pravda, že o ich technickej podpore nič neviem, ale to bude tým, že som jej služby ani nikdy nepotreboval. Od začiatku (pár rokov dozadu) všetko funguje na 100%, rýchlo a spoľahlivo. Služby sú výborné a ceny veľmi prijateľné, hlavne pokiaľ plánujete využívať svoj web ako primárny zdroj zisku. Nepamätám si na jediný problém či výpadok služby.

Ďalším kandidátom je česká spoločnosť Forpsi, nájdete ju na adrese forpsi.com. Tiež som u nich mal zopár webov a za tie roky si nespomínam na jediný výpadok. Ak som niečo potreboval riešiť s technikmi, tak odpisovali veľmi promptne. Často ma prekvapili rýchlou a profesionálnou odpoveďou o tretej v noci…a to som mal u nich predplatený ten najlacnejší balík služieb.

Poslednou firmou o ktorej uvažujem je Websupport s.r.o. sídliaca na adrese websupport.sk. Osobné skúsenosti s nimi síce nemám, ale po preštudovaní nespočetného množstva diskusných fór a po rozhovoroch s inými majstrami z oboru som počul na túto firmu len samú chválu, takže som veľmi ochotný to s nimi risknúť.

To je odo mňa nateraz všetko. Kedy sa ozvem znova neviem, ale snáď to nebude trvať príliš dlho a dúfam, že pre vás budem mať niečo užitočné a zaujímavé. Nech sa darí.

PS: Hádajte, kto má dnes meniny 😀gratulujem 🙂

mirec - 14.6.2010 o 21:17

Odpovedať

Dakujem 🙂

Breadfan - 19.6.2010 o 16:31

Odpovedať

Pridať komentár

Diskusia je striktne moderovaná. Píšte len k veci a podľa možností inteligentne. Ak chcete kritizovať, buďťe konštruktívni. Komentáre typu "lol", flamewar, vulgarizmy a off-topic sem nepatria a budú zmazané.

Tvoje meno:

Sem napíš niečo inteligentné: